Eczacıbaşı Profesyonel Hayatın İçinden

Geleceği Hayal Edin: Konsept Otomobilller

Çılgın tasarımları, üst düzey performansları ve lüks iç tasarımlarıyla konsept otomobiller, araba tutkunlarının başlarını döndürmeye devam ediyor.

Çok sayıda efsanevi otomobil markası, ürettikleri konsept araçlarla hem güçlerini sergiliyor hem de otomotiv sektörüne boyut atlatıyor. Aynı zamanda göz alıcı tasarımlarıyla ilk görüşte dikkat çeken, lüks iç mekanlarıyla kullanıcılarına konforu en uç noktalarda yaşatan ve üstün performanslarıyla şaşırtan bu araçlar, geleceğe ait otomobiller hakkında fikir sahibi olmamıza da sebep oluyorlar. İşte belki de birkaç yıl içinde gündelik hayatta görebileceğimiz 2016’nın en çılgın konsept modelleri…

 1. Renault Trezor

  Renault Trezor

  Renault’nun gelecekteki modellerine gönderme yapan Trezor, konsept otomobiller alanında yeni bir döngüyü temsil ediyor. Renault’un geride kalan dönemdeki tasarım anlayışından çok farklı hatlara sahip olan araç, elektrikli bir GT. Yani tamamen elektrikli bir motordan güç alıyor. Trezor’da en dikkat çekici tasarım detayı ise araca erişim sağlayan kapıların açılış geometrisinde. 2 kapı şeklinde tasarlanan sürücü sütununa erişim, tavanın yukarı doğru kaldırılması ile sağlanıyor.

 2. Mercedes-Maybach 6 Coupe Concept

  Mercedes-Maybach 6 Coupe Concept

  Burada gördüğümüz ‘6’ rakamı, başka herhangi bir şeyi değil, sadece bu otomobilin uzunluğunu temsil ediyor. Tasarım sürecinde Mercedes’in dışında kullanılan gösterişli çizgi; beyaz deriler ve gözenekli kara ahşap ağacıyla oluşturulmuş iç tasarımla müthiş bir uyum yakalamış. Dört elektrikli motoru kombine edebilen bir sisteme sahip olan bu araç, 0 - 100 km hızlanmasını ise sadece dört saniyede tamamlıyor.

 3. McLaren 570GT

  McLaren 570GT

  Bir yarış otomobili olarak tasarlanan McLaren 570GT, yeni nesil bütün McLaren'larda olduğu gibi son derece elit beyaz inci rengiyle neredeyse berrak bir görüntüye sahip. Yeni modelin üzerinde bulunan yeni titanyum egzoz, diğerlerine oranla yüzde 30 daha hafifken, özel ısı kalkanlarının titanyum altın kaplama sayesinde renk değiştirdiğini de ekleyelim. Bu muhteşem otomobilin iç mekan tasarımında bulunan detaylardan biri de 12 hoparlörlü Bowers and Wilkins Hi-Fi sistemi.

 4. Lister Knobbly Stirling Moss Edition

  Lister Knobbly Stirling Moss Edition

  İsmini zamanın ünlü İngiliz yarışçısı Stirling Moss'tan alan otomobil, Moss'un 1958 yılında Silverstone yarışında kullandığı aracı temsil ediyor. 10 farklı tasarımda üretilecek olan otomobil, Lister'ın imza renkleri olan sarı ve yeşilin farklı çeşitlerini taşıyacak. Ağırlığı sadece 860 kg olan aracın gövdesi tamamen magnezyumdan oluşuyor. 355 beygir gücüne ve 3.8 litre Crosthwaite and Gardiner motora sahip olan aracın bir milyon adet üretileceği açıklandı. Bazı şanslı alıcılar ise otomobillerinin anahtarlarını Sir Stirling Moss'un elinden alacak.

 5. Ken Okuyama Concept Cars Kode57

  Ken Okuyama Concept Cars Kode57

  Kode57; Ferrari Enzo, Maserati Quattroporte ve Japonya'nın yüksek hızlı Shinkansen trenlerinin de endüstriyel tasarımcısı olan Ken Okuyama’nın bu yılki Quail Motor Sporları Buluşması için ürettiği yeni aracı. Otomobilin en ilgi çekici tarafı ise ters menteşeli makas kapıları. Yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon ile müthiş bir sürüş zevki sağlayan bu konsept aracın yarış arabası tarzındaki kokpiti ise karbon fiber ve alüminyum kaplamadan. Elmas desenli koltuklarına eklenen emniyet kemerleri ile de bu tarzı pekiştirmiş görünüyor.