Eczacıbaşı Profesyonel Hayatın İçinden

İşletmelerinizi ve Müşterilerinizi Lejyonella’dan Koruyun!

İşletmelerinizi ve Müşterilerinizi Lejyonella’dan Koruyun!
İnsanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olan lejyonella bakterisi nerede görülür ve hastalıktan korunma yolları nelerdir?

Özellikle içme ve kullanım suları aracılığıyla geçen ve insanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açan Lejyonella bakterisinden korunmak mümkün. Şimdi Lejyoner hastalığını, bu hastalığın insanlar üzerindeki etkisini ve korunma yollarını öğrenelim.

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Kısa adı ile Lejyonella olarak bilinen Legionella pneumophila, insanlara zarar veren ve hastalıklara neden olan en önemli aerobik gram negatif patojenik bakterilerden biridir.

1976 yılının temmuz ayında, o zamanlar gizemli hastalık diye bilinen Lejyoner bakterisi adını, 221 kişinin rahatsızlanmasına ve 34 kişinin ölümüne yol açan salgın sonrasında almıştır.

Lejyonella Bakterisinin İnsanlar Üzerinde Etkisi Nedir?

Lejyonella, insanlar üzerinde hastalığa neden olan tehlikeli bir bakteri çeşididir. İçme ve kullanım suyunda oluşabilecek bu bakterinin erken belirtileri arasında kas ağrısı, iştah kaybı, baş ağrısı, yüksek ateş, kuru öksürük, titreme, kafa karışıklığı, yönelim bozukluğu, bulantı, ishal ve kusma yer almaktadır.

İleri safhalarda görülen belirtiler ise göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi bulgulardır. Bu hastalığı diğer hastalıklardan ayırt etmek oldukça zor olduğundan, erken teşhis son derece önemlidir.

Lejyonella Nerelerde Bulunur?

Lejyonella bakterisi ile çoğunlukla yer altı sularında, yüzey sularında ve içme-kullanım sularında karşılaşılır. Bu bakterilere daha önce hastanelerin, otellerin, çeşitli kulüplerin, kamu binalarının, evlerin ve fabrikaların su dağıtım sistemlerinde rastlanmıştır. Bununla birlikte soğutma kuleleri, buhar yoğunlaştıran kondenser sistemleri gibi yerlerde de Lejyonella’ya sıkça rastlanabilmektedir.

Bu bakteriler, şebeke suyundan musluk, duş başlıkları, soğutma kuleleri ve spreyler aracılığı ile havaya bulaşabilmektedir.

Diğer Risk Noktaları: Duş Başlıkları, Lavabo Muslukları, Duşlar

Lejyonella, oldukça sık rastlanan ve üreme alanları arasında yer alan musluk ve duş başlıklarında biriken kireç tabakasının altında yaşayıp çoğalabilmektedir. Duş başlıklarının Lejyonella’dan sağlıklı bir şekilde temizlenebilmesi için öncelikle bu kireç tabakasının asidik ürünlerle iyice temizlenmesi, ardından içme ve kullanım suyu biyositleri ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Lejyonella’dan Müşterilerinizi ve İşletmenizi Koruyun!

Lejyonella bakterilerinden, onların sık bulunduğu havalandırma borularında EP Maratem Fan Coil ürünleri kullanarak korunabilirsiniz!

M876 Fan Coil Tablet

M876, fancoil ünitelerindeki birikintiyi ve kötü kokuları önleyen, tablet formunda katı bir üründür.

M876, fan coil ünitelerinde, sudan kaynaklanan kirliliği temizler ve düzenli kullanımda kirlilik oluşmasını engeller. Aynı zamanda kirlilik nedeniyle oluşan kötü kokuların oluşmasını ve tıkanmaları da önler.

Fan coil ünitelerinde zamanla oluşan birikintiler, ısı transferinin de engellenmesine neden olur. Bu gibi durumlarda M876, birikinti oluşumunu engelleyerek enerji kayıplarını önler. Ayrıca havalandırılan yerde bulunan insanlar için hijyenik ortam sağlar, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önler. Bunların dışında M876, yavaş çözündüğünden uzun süreli kullanım imkanı sağlar ve klor bileşiği içermediğinden, sistemde korozyona neden olmaz.