Eczacıbaşı Profesyonel Hayatın İçinden

Sonbaharın Yakıştığı Avrupa Şehirleri

Bazı şehirler sonbahar aylarında ayrı bir güzel olur. İşte kırmızının, turuncunun ve sarının tonlarının en çok yakıştığı Avrupa şehirleri…

Gerek doğanın çeşitli renklerini önünüze seren enfes manzaralara sahip olması, gerekse kalabalıkların azalmış olması nedeniyle, sonbahar ayları genel kanının aksine belki de tatil için en uygun aylar. Üstelik sokaklarda rahatça dolaşmayı imkansız hale getiren sıcaklıkların azalması da yılın bu döneminde seyahate çıkmak için başlı başına bir sebep. İşte gezmeye niyeti ve zamanı olanlar için sonbaharda görülebilecek en güzel Avrupa şehirleri...


 1. Brüj - Belçika

  Brüj - Belçika

  Sonbahar geldiğinde altın ve kızıl sarmaşıkların sardığı tarihi binalarıyla muhteşem bir manzara sunan Brüj, kendinizi bir Ortaçağ filminin setindeymiş gibi hissedeceğiniz, kuşkusuz Avrupa’nın en sevimli şehirlerinden. Tur tekneleriyle şehrin kanallarını gezebilir; muhteşem Belçika çikolatalarının tadına bakabilir; ünlü pazarlarda alışveriş yapabilir; faytonlarla tarihi binalar eşliğinde şehir turu atabilirsiniz.

 2. Dubrovnik - Hırvatistan

  Dubrovnik - Hırvatistan

  UNESCO'nun kültür mirası listesinde de bulunan Dubrovnik için boşuna Adriyatik’in İncisi dememişler. Son yılların en fenomen dizilerinden Games of Thrones’un çekildiği üç şehirden de biri olan Dubrovnik; subtropikal iklimi, harika şehir mimarisi, doğal güzellikleri ve Adriyatik Denizi'ne paralel sahilleri ile sonbaharı ortaçağ atmosferinde yaşamak isteyenler için birebir.

 3. Como Gölü - İtalya

  Como Gölü - İtalya

  İtalya’nın kuzeyinde bulunan Como Gölü’nü görmek için yılın en güzel dönemi kuşkusuz yaz sonu ve sonbahar ayları. Doğanın yeşil giysilerini sarı ve kırmızı tonlarla değiştirdiği bu aylarda göl, çevresindeki dağlar ve ormanlarla doyumsuz manzaralar sunuyor. Bu güzellikleri bölgenin tarihi dokusuyla birleştiren Como köyleri ise her zevk ve kesimden doğaseverin buluşma noktası haline geliyor.

 4. Ljubljana - Slovenya

  Ljubljana - Slovenya

  Adeta masallardan çıkmış gibi görünen küçük ve sevimli Ljubljana, sonbaharın büyülü tonlarını bir arada görebileceğiniz parkları ve sevimli binalarıyla sizi hemen etkisi altına alacak. Enfes bir manzara sunan Bled Gölü, sokaklarında kaybolmaktan mutluluk duyacağınız Old Town bölgesi ve tüm şehri tepeden görebileceğiniz kalesi ile Ljubljana, kesinlikle sonbaharın yakıştığı huzurlu Avrupa şehirlerinden.

 5. St. Gallen - İsviçre

  St. Gallen - İsviçre

  Zürih’e sadece bir saat uzaklıktaki bu minik şehir, özellikle yeşilin sarıya döndüğü zamanlarda çeşitli renk tonlarıyla sizi büyüleyecek Avrupa şehirlerinden. Temiz havasını bol bol ciğerlerinize çekebilir; İsviçre’nin yaşlı binaları eşliğinde şehri keşfedebilir; Alpler’in eteklerindeki sevimli Appenzell köyünde, hem doğanın hem de leziz tatların keyfini çıkarabilirsiniz.

 6. Prag - Çek Cumhuriyeti

  Prag - Çek Cumhuriyeti

  Dillere destan Prag’ı daha önce görmüş olabilirsiniz; ancak tavsiyemiz, gotik mimarisiyle ziyaret eden herkesi büyüleyen Çek Cumhuriyeti’nin bu muhteşem başkentini, bir de sonbahar aylarında görmeniz. Böylelikle şehrin ikonik manzaralarını turist kalabalığından uzakta seyredebilir; kırmızı tonlarının çok yakıştığı köprüleri ve tarih kokan sokakları keşfedebilirsiniz.