Eczacıbaşı Profesyonel Hayatın İçinden

Gıdada Yeni Trendler

Ünlü şef, eğitmen ve aynı zamanda bir gastronomi aşığı Murat Bozok, gıdada yeni trendleri bizler için değerlendirdi...

Büyük şehirlerde bir restoran açmayı planlıyorsanız, başlangıç için en iyi aylar tartışmasız eylül veya ekim aylarıdır. Tatilde olanlar yavaş yavaş şehre dönmeye başlarlar. Basının odağı, yazlık mekanlardan kışlıklara döner. Şehirli insanlar, yeni mekanları keşfetme turlarına başlarlar. Restoranlar için bu efektif dönem, yılbaşında zirve yapar ve yavaş yavaş bir dahaki eylül ayına kadar düşüşe geçer. İster yeni isterse de yıllanmış bir restoran olsun, bu döneme iyi girmek gerekir. Farklı bir hikaye ile çıtayı bir tık daha arttırıp misafirlerin önüne hazır çıkmak, can alıcı noktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki klasik kebap ve balık lokantalarının dışında kalanlar için yenilikleri takip etmek çok önemli.

Restoran sektöründe, ülke olarak yeni bir şeyler yaratacak kapasitede olmadığımızdan dolayı geriye bir tek batıyı takip etmek kalıyor. Biz, genelde gelişmeleri birkaç yıl geriden takip ediyor olsak da işte batıdaki heyecan veren yeni akımlar...

 1. Mor ekmek

  Mor ekmek

  Son 10 yıldır 'ekmek' büyük bir saldırı altında. Çok çabuk sindirilmesi, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmesi ve obezitenin en büyük sebeplerinden bir tanesi olarak kabul edilmesinden dolayı, itibarı yerle bir edildi. 2016 yılı başında Singapur Devlet Üniversitesi’nin profesörlerinden Zhou Weibiao, yabani pirinçten yeni bir ekmek üretmeyi başardı. Beyaz ekmeğin lezzetine çok yakın olan bu mor renkli ekmeğin, geleceğin süper gıdası olması bekleniyor. Yüksek antioksidan içermesi sebebiyle, kansere karşı önemli bir silah olarak kabul ediliyor. Normal ekmeğe göre % 20 oranında geç sindirilmesi de onu daha sempatik kılıyor.

 2. Çimle beslenmiş hayvanlar ve ürünleri

  Çimle beslenmiş hayvanlar ve ürünleri

  Sağlık algısı, her dönem gıdada farklı tabirleri popüler hale getiriyor. 'Organik', 'GDO'suz' gibi ibareler uzun bir süre sorgulandı. Şimdi batıda marketlerdeki ürünlerin üzerinde yazan 'Bu hayvan doğal çim ile beslenmiştir' ibareli ürünleri satın almak, en 'cool' davranışların başında geliyor. Sadece etlerin üzerinde değil; süt, yumurta, tereyağ gibi hayvansal bazlı ürünlerde de bu ibareyi görmek mümkün. Bakalım bu tabiri ülkemizde ne zaman göreceğiz ve doğruluğundan ne kadar şüphe edeceğiz?

 3. Zerdeçal

  Zerdeçal

  Google verilerine göre son beş yıl içerisinde 'zerdeçal' aramalarının sayısı %300 oranında arttı. Zerdaçalın, hemen hemen sağlığımızla ilgili iyi gelmediği hiçbir şey yok. Kanserden depresyona kadar geniş bir yelpazede mucize bir baharat olarak algılanmaya başlandı. Köriye sarı rengini veren bu 2000 yıllık baharat, toz olarak marketlerde, taze olarak yemeklerin içerisinde ve meyve suyu karışımlarında kullanılmaya başlandı. Salataların, pilavların ve taze sıkılmış meyve suyu kürlerinin içerisinde zerdeçalı daha fazla göreceksiniz.

 4. Kurutulmuş Ürünler

  Kurutulmuş Ürünler

  Dut kurusu, kuru üzüm, kuru kayısı gibi özellikle yemişlerin kurutulmasına aşinayız. Batıda ise kurutma (dehidrasyon) işi zirve yapmış durumda. Brokoliden somona, havuçtan sucuğa her şeyin kurutulmuş versiyonunu bulmak mümkün. Genel olarak bir ürün kurutulduğunda, içerisindeki su miktarı azaldığından aroması yoğunlaşıyor. Yani sadece özü kalıyor. Bakalım bu kurutma çılgınlığı hangi noktaya kadar devam edecek ve tüketicilerin tepkisi ne olacak?

 5. Nohut tozu

  Nohut tozu

  Özellikle batıda humus büyük bir yükselişte. Her yerde humusu görmek mümkün. Şimdi ise humusun ham maddesi olan nohut tozu veya onların deyişi ile nohut unu oldukça popüler. Gluten alerjisi olanların sayısının hızla artması nedeniyle yapılan çalışmalar sonucunda, en iyi çözümün nohut unu olduğunu söylüyorlar. Pizzadan kurabiyeye, ekmekten makarnaya kadar birçok ürün artık nohut unu ile hazırlanıyor. Birçoklarına göre çıkan sonuçlar, buğdaya göre çok daha başarılı. Deneyip, görmek lazım...